Bilety Autokarowe   Biegi w Rzeszowie   Konie   WizzAir   Narty   Bieganie   Zdrowie Uroda   Loty easyJet   Londyn Bilety   Ciąża i Poród   RyanAir  
  
  Strona Główna
  Tabletki na Odchudzanie
  Fatburner - Spalacz Tłuszczu
  Spalanie Tłuszczu
  Przyśpieszyć Metabolizm
  Kiedy Stosować Dietę?
  Wyznacznik Atrakcyjności
  Poduszka Ortopedyczna
  Dieta a Trening
  Dieta Kopenhaska
  Dieta Odchudzająca
  Dieta 1000 kalorii
  Dieta Kwaśniewskiego
  Dieta Cambridge
  Dieta Dukana
  Dieta Wiosenna
  Dieta Kapuściana
  Dieta Andersona
  Dieta Jogurtowa
  Dieta Gersona
  Dieta South-Beach
  Dieta Śródziemnomorska
  Dieta Haya
  Dieta Wysokoenergetyczna
  Dieta Hollywoodzka
  Dieta Atkinsa
  Dieta Antycukrzycowa
  Nieskocholesterolowa
  Dieta Mayra
  Dieta Antywrzodowa
  Dieta Antyzaparciowa
  Dieta Rekonwalescenta
  Dieta Szwedzka
  Dieta Makrobiotyczna
  Dieta Lekkostrawna
  Dieta Grupy Krwi
  Dieta Niskoenergetyczna
  Rola Jedzenia i Picia
  Cellulit
  Hormony a Przemiana Materii
  Odchudzanie a Woda
  Jeść i nie przytyć
  Piramida Żywności
  Nawyki Żywieniowe
  Pokochać Siebie
  Męcząca Dieta
  Tabela Kaloryczna
  Indeks Glikemiczny
  Przepisy Kulinarne Light
  Diety, Odżywianie, Uroda
  Wczasy Odchudzające
  Przyczyny Tycia i Nadwagi
  Reklama w Serwisie
  Kontakt
 
 


Cellulit – skąd się bierze i jak może zniknąć

Stanowi problem wielu współczesnych kobiet (statystyki podają, że nawet około 80 procent osób płci żeńskiej mieszkających w krajach rozwiniętych). Widoczny gołym okiem, przysparzający kompleksów, trudny do zwalczenia, powracający. Czym właściwie jest cellulit i jak powstaje?

Cellulit nie jest chorobą, niektórzy traktują go jako pewne schorzenie, dolegliwość cywilizacyjną lub może raczej kosmetyczną przypadłość. Z powodu nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, na skórze tworzą się wypukłe fałdy i grudy. Pomarszczona skóra z wyglądu przypomina wówczas skórkę pomarańczy. Efekt ten jest wynikiem odkładania się tłuszczu poprzerastanego tkanką łączną. W takim miejscu krew i limfa źle krążą i dociera do nich mniejsza ilość tlenu oraz składników odżywczych. Może to spowodować gromadzenie się toksyn i wody, a wskutek nieprawidłowej przemiany materii prowadzić właśnie do cellulitu. Powiększone komórki tłuszczowe – tak zwane adipocyty najczęściej pojawiają się na biodrach, brzuchu i pośladkach a ich powstawaniu sprzyja: zła dieta, składająca się z małej ilości warzyw i owoców i dużej ilości tłuszczów, brak ruchu i palenie tytoniu (przyspieszenie procesu starzenia skóry i złe odżywianie i niedotlenienie komórek), a także nadmierne opalanie. Niestety za najczęstszą przyczynę powstawania cellulitu tj odkładanie tłuszczu w komórkach często odpowiedzialne są po prostu geny. Badania naukowe dowodzą, że to właśnie geny decydują o tym ile mamy receptorów wiążących tłuszcz w organizmie.
Okazuje się jednak, że nie tylko osoby otyłe mają duży problem z cellulitem, ale również szczupłe. Ta grupa kobiet może mieć z kolei kłopot z hormonami. Zauważalne jest bowiem zwiększone pojawienie się cellulitu w związku z okresem zmian hormonalnych. Dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią, menopauza – takie burze hormonalne i metamorfozy u kobiet niestety nie mogą pozostać bez echa. Jak zatem eliminować cellulit? Niestety stosowanie jedynie specjalnych kremów na tą nieładną i przykrą dolegliwość nie wystarczy. Nawet jeśli są bardzo drogie i doskonałej jakości. Kosmetyki mogą oczywiście pomóc, ponieważ blokują receptory wiążące tłuszcz w komórkach, pobudzają krążenie, nawilżają skórę i poprawiają jej wygląd. Muszą być rzecz jasna stosowane bardzo regularnie i często – nawet dwa razy dziennie i wcierane za pomocą kilkuminutowego masażu. Ponieważ reklamowane na polskim rynku preparaty antycellulitisowe nie działają jednak wewnątrz – należy zadziałać kompleksowo. Oprócz systematycznego wmasowywania kremów konieczne jest również zastosowanie zrównoważonej diety z dużą ilością białek a małą tłuszczów i węglowodanów. W takiej diecie kurczaki najlepiej zastąpić polędwicą, do tego chudy biały ser i jajka oraz duża ilość warzyw i owoców. Do picia najlepsza jest woda niegazowana, niesłodzone soki owocowe, zielona i czerwona herbata.

Oprócz specjalnej diety konieczne są systematyczne i w miarę możliwości częste (co najmniej 2 razy w tygodniu) ćwiczenia fizyczne, ruch i aktywność (szczególnie na świeżym powietrzu). Wszelkie formy ruchu (zalecane np spacery i jazda na rowerze) mogą oddziaływać dwukierunkowe: oprócz spalania nadmiaru kalorii, poprawiają również krążenie podskórne.
Dużą szansą na pozbycie się cellulitu poza stosowaniem zrównoważonej diety i ćwiczeń są wizyty w specjalistycznych gabinetach kosmetyczno-zabiegowych. Do najbardziej popularnych i skutecznych zabiegów zalicza się: „Body wrapping”, hydromasaż, mezoterapię, elektrolipozę, endermologię i ultradźwięki.

 
   
   
 
Jaworzyna Krynicka