Bilety Autokarowe   Biegi w Rzeszowie   Konie   WizzAir   Narty   Bieganie   Zdrowie Uroda   Loty easyJet   Londyn Bilety   Ciąża i Poród   RyanAir  
  
  Strona Główna
  Tabletki na Odchudzanie
  Fatburner - Spalacz Tłuszczu
  Spalanie Tłuszczu
  Przyśpieszyć Metabolizm
  Kiedy Stosować Dietę?
  Wyznacznik Atrakcyjności
  Poduszka Ortopedyczna
  Dieta a Trening
  Dieta Kopenhaska
  Dieta Odchudzająca
  Dieta 1000 kalorii
  Dieta Kwaśniewskiego
  Dieta Cambridge
  Dieta Dukana
  Dieta Wiosenna
  Dieta Kapuściana
  Dieta Andersona
  Dieta Jogurtowa
  Dieta Gersona
  Dieta South-Beach
  Dieta Śródziemnomorska
  Dieta Haya
  Dieta Wysokoenergetyczna
  Dieta Hollywoodzka
  Dieta Atkinsa
  Dieta Antycukrzycowa
  Nieskocholesterolowa
  Dieta Mayra
  Dieta Antywrzodowa
  Dieta Antyzaparciowa
  Dieta Rekonwalescenta
  Dieta Szwedzka
  Dieta Makrobiotyczna
  Dieta Lekkostrawna
  Dieta Grupy Krwi
  Dieta Niskoenergetyczna
  Rola Jedzenia i Picia
  Cellulit
  Hormony a Przemiana Materii
  Odchudzanie a Woda
  Jeść i nie przytyć
  Piramida Żywności
  Nawyki Żywieniowe
  Pokochać Siebie
  Męcząca Dieta
  Tabela Kaloryczna
  Indeks Glikemiczny
  Przepisy Kulinarne Light
  Diety, Odżywianie, Uroda
  Wczasy Odchudzające
  Przyczyny Tycia i Nadwagi
  Reklama w Serwisie
  Kontakt
 
 


DIETA ANTYCUKRZYCOWA

U osoby zdrowej, będącej na czczo, maksymalne stężenie glukozy we krwi wynosi 5 mmol/l krwi, natomiast u cukrzyków dochodzi ono do 15 mmol/l – zobacz, jaka kolosalna różnica. Konsekwencje zdrowotne mogą być dla cukrzyków bardzo przykre, a często nawet poważne: spadek odporności, nieszczelność naczyń krwionośnych, odklejanie się siatkówki oka, przyśpieszony rozwój miażdżycy, zwiększone pragnienie – to tylko niektóre ze wszystkich objawów.

Cukrzyca rodzi się z zaburzonego metabolizmu węglowodanów. Jeśli w naszym moczu znajduje się cukier – jest to wiarygodny dowód na to, że mamy cukrzycę, gdyż cukromocz to oznaka nieprawidłowej pracy nerek. Kiedy stężenie glukozy jest tak wysokie, że zakłóca przebieg procesów zachodzących wewnątrz organizmu, należy ją wydalić drogami moczowymi. Jednak cały ten feler tkwi w bardzo ważnym narządzie – trzustce, a raczej w produkcji i działaniu wytwarzanego przez nią hormonu – insulinie, która odpowiada za optymalny poziom cukru we krwi. Kiedy w 1922 roku odkryto insulinę, w medycynie nastąpiło ogromne poruszenie i przyczyniło się to do spadku umieralności na cukrzycę. Podawanie jej w zastrzykach oraz przestrzeganie wysokobiałkowej diety, ubogiej w tłuszcze i węglowodany, pozwala na znaczne opóźnienie rozwoju różnych powikłań cukrzycy.
W diecie antycukrzycowej zmniejszeniu ulega ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów (słodycze i przetwory ze znaczną nadwyżką cukru) oraz kwasów tłuszczowych, a zwiększeniu ilość aminokwasów – w stosunku do jadłospisu człowieka zdrowego. Koniecznym zabiegiem jest kontrola jakości i ilości kupowanych produktów. Należy trzymać się stałych godzin i pór dnia, kiedy zasiadamy do stołu, zaś sama ilość posiłków nie zmienia się – w stosunku do człowieka zdrowego. Cukrzykom nie wolno przez długi czas przebywać na czczo. Najważniejsze, aby wszystko było właściwie rozplanowane i wyważone, co oznacza, że trzeba jeść często, a mało, nigdy natomiast nie opychać się za bardzo na jeden raz, a potem głodować.

Oto lista produktów, których nie należy spożywać:
śmietana; pasztety; masło w dużych ilościach, a nawet w średnich; żółtka jaj; mięso; ryby; tłusty drób; wątroba, mózg, nerki; margaryna, słonina, smalec, łój barani oraz wołowy; miód; przetwory z dużą ilością cukru; tłuste wędliny wieprzowe; pełne mleko (płynne i w proszku); biały ser tłusty; ser topiony i żółtyA tutaj przedstawiam szereg produktów, po które śmiało możesz sięgać:
oleje: sojowy, rzepakowy, słonecznikowy, oliwa i masła roślinne; domowy majonez; masło (ale tylko w niewielkiej ilości); mleko płynne 2 % lub w proszku, ale odtłuszczone; biały ser chudy (twaróg); wszystkie rodzaje pieczywa, szczególnie preferowane jest jednak razowe; odtłuszczone: mięso, drób (np. z indyka) oraz ryby; albo całkowite wyeliminowanie z diety cukru, albo najwyżej bardzo małe jego ilości; margaryna dobrej jakości; chude wędliny, jak np. szynka czy polędwica

 
   
   
 
Jaworzyna Krynicka