tekst alternatywny

Hormony a Przemiana Materii

Hormony a Przemiana Materii

Hormony a Przemiana Materii

Jak wiemy, aby chociażby stać czy siedzieć, nawet do tych tak prostych i banalnych, wydawałoby się, czynności, potrzebujemy pewnych ilości energii. Jak to się dzieje, że na przykład taki batonik, który zjadamy, zamieniany jest na inne substancje, które pozwalają wykonać jakikolwiek ruch, który staje się… energią? Mianowicie, wszystkie składniki pożywienia zawsze zostają rozłożone do prostszych związków, przyswajalnych przez komórki organizmu. Te dalej, dzięki procesowi przemiany materii, zamieniane są na adenozynotrójfosforan (w skrócie: ATP), który potrzebny jest mięśniom w momencie najmniejszego chociażby wysiłku fizycznego. I to właśnie od naszego metabolizmu zależy, w jaki sposób wykorzystamy ową energię – czy „pozostanie” ona w naszym organizmie pod postacią tłuszczu, a więc dodatkowych kilogramów, czy ją „spalimy”, a więc pozbędziemy na zawsze.

Piekarnia Internetowa

Na działanie przemiany materii mają wpływ zaś liczne hormony, które decydują o gospodarce ustrojowej naszego organizmu. Niektóre sprawiają, że tłuszcze się odkładają (np. insulina), a inne przyczyniają się do ich rozłożenia i wydalenia. Jakie to są – o tym za chwilę. Najpierw trochę może o tych „zgubnych”.
Podczas procesu przemiany materii węglowodany początkowo odkładają się w komórkach tłuszczowych. Dopiero później wytwarzane są aminokwasy i molekuły tłuszczu. Trzustka, wydzielając insulinę, przekazuje enzymom zadanie rozbicia molekuł tłuszczu na malutkie cząsteczki, aby ułatwić przyswajanie pokarmu. Cząstki te bardzo szybko dostają się do tłuszczowych „poduszek” na biodrach i brzuchu. Komórki tłuszczowe wręcz czekają na transport nowego surowca, który łatwo i na długo osadza się w naszym organizmie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy nie dostarczamy mu wystarczającej ilości pełnowartościowej żywności.

Hormony

Teraz parę słów o hormonach, które są w stanie spalać tłuszcz. Trzeba zatem wiedzieć, że hormon wzrostu jest odpowiedzialny za uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, by nasz organizm mógł go zamienić na życiodajną energię. Proces ten zaczyna się już w godzinę po zaśnięciu i trwa przez całą noc. Zadaniem trzustki także jest produkcja glukagonu, który dostarcza organizmowi energii w momencie, gdy ilość cukru we krwi spada poniżej wartości minimum. Wtedy to do wyprodukowania potrzebnej energii organizm zużywa dużą ilość tłuszczu, który znajduje się w komórkach tłuszczowych. Glukagon wspomagają: kortyzol i adrenalina, które szczególnie „łakome” są na tłuszcz. Teoretycznie w ciągu jednego dnia mogłyby całkowicie go zlikwidować. I tym się właśnie różnią hormony tarczycowe od trzustkowych, że te pierwsze regulują rozkład tłuszczu w sposób bardziej umiarkowany. Ponieważ tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu oraz tyrozyny do prawidłowego spełniania swych funkcji, toteż podczas gotowania potraw powinno się dodawać do nich soli jodowanej, a także spożywać pokarmy wysokobiałkowe (tyrozyna jest aminokwasem). Magnez jest składnikiem enzymów pobudzających układ nerwowy.

Jego zadaniem jest przyspieszenie przemiany materii w komórkach. Największe jego ilości występują w orzechach, roślinach strączkowych oraz w produktach pełnoziarnistych. Ponieważ podczas wytwarzania mąki następuje utrata ponad 80% magnezu zawartego w łupinie ziarna, toteż nie należy zbyt dużo sięgać po pieczywo z białej mąki. Aby glukagon oraz hormon wzrostu mogły spełniać swoje zadanie, a więc pomagać w utracie wagi, potrzebują dużych ilości białka.

Piekarnia Internetowa